NASZ PATRON
Od 30 maja 2008 roku nasza szkoła,
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
nosi imię Kawalerów Orderu Uśmiechu.
Historia Orderu
Na pomysł nadawania Orderu Uśmiechu wpadła w 1967 r. redakcja Kuriera Polskiego. Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską z okazji 5-lecia dobranocki "Jacek i Agatka". Pisarka opowiedziała o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego w Konstancinie, który chciał nadać odznaczenie bohaterom tej bajki za radość, jaką przynosiła wówczas chorym dzieciom. Tak narodził się Order Uśmiechu.
Order Uśmiechu to jedyne w świecie odznaczenie nadawane dorosłym, przez dzieci, za okazywane im serce, przyjaźń, dobroć i cierpliwość.
Pierwszym Kanclerzem Kapituły Orderu Uśmiechu był Cezary Leżeński, a obecnie funkcję tę pełni Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka.
Projekt Orderu
Projekt Orderu Uśmiechu stworzyła w 1968 roku 9-letnia wówczas dziewczynka – Ewa Chrobak. Od talerzyka i szklanki odrysowała słońce, do którego dorysowała ręcznie, nierówne promienie.
Przyznawanie Orderu
Odznaczenie – w formie medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko – przyznawane jest w Polsce przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu mieszczącą się w Warszawie. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie.
Ceremonii wręczania Orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny, koniecznie z uśmiechem oraz pasowania różą. Każdy nowo pasowany Kawaler Orderu Uśmiechu przyrzeka przed dziećmi i członkami Kapituły "być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić".
Do tej pory od chwili nadania pierwszego Orderu Uśmiechu, dzieci nagrodziły nim blisko 903 osób z 45 krajów świata.
Kawalerowie Orderu Uśmiechu
Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są współczesne autorytety, między innymi:
Hierarchowie kościelni, arystokraci i politycy – Papież Jan Paweł II, Dalajlama XIV, Król Arabii Saudyjskiej
Aktorzy i reżyserzy – Ewa Błaszczyk, Anna Dymna, Irena Kwiatkowska
Działacze społeczni i wybitni pedagodzy – Hanna i Antoni Gucwińscy, Marek Kotański, Jolanta Kwaśniewska, Matka Teresa z Kalkuty
Lekarze – profesor Wiktor Dega, profesor Zbigniew Religa, Bartosz Arłukowicz
Piosenkarze i muzycy – Eleni, Majka Jeżowska, Ryszard Rynkowski
Sportowcy – Otylia Jędrzejczak,
Twórcy literatury i poezji dla dzieci i młodzieży – Wanda Chotomska, Janusz Domagalik, Arkady Fiedler, Dorota Gellner, Hanna Januszewska, Irena Jurgielewiczowi, Ludwik Jerzy Kern, Szymon Kobyliński, Lech Konopiński, Maria Kownacka, Joanna Kulmowa, Małgorzata Musierowicz, Edmund Niziurski, Hanna Ożogowska, Stanisław Pagaczewski, Janina Porazińska, Janusz Przymanowski, Igor Sikirycki, Ewa Szelburg Zarembina, Alfred Szklarski, Tove Jansson – twórczyni Muminków, Astrid Lindgren – autorka Pipi Langstrum
Imię Szkoły – wyzwaniem dla nas
Imię Kawalerów Orderu Uśmiechu określa specyfikę i charakter naszej szkoły. Cieszymy się i mając w pamięci sylwetki Kawalerów, jesteśmy z niego bardzo dumni.
Imię naszej Szkoły to nie tylko radość, to także zadanie. To również towarzyszące nam poczucie, że odtąd musimy nieustannie starać się, by być godnymi tego imienia, by każdego dnia starać się naśladować tych, którzy zasłużyli sobie na „medal od dzieci”. To zadanie i dla dużych i dla małych członków szkolnej społeczności. Na miarę naszych indywidualnych sił i możliwości. Chcemy uczyć się wzajemnie, jak nieść innym radość i pomoc, dzielić się z innymi tym, co w nas najlepsze - każdego dnia!
A przyświeca nam hasło:
„Człowiek jest tyle wart, ile drugiemu pomóc zdoła”